Makale Hazırlama

Makale nasıl hazırlanmalı

Bilimsel bir makale nasıl olmalıdır, yazım aşamasından makalenin yayımlanma sürecine kadar neler yapılmalı, hangi yollar izlenmelidir? Tüm bu soruların yanıtlarını aşağıda kısaca vermeye çalışacağız.

İnsan, doğası gereği meraklı bir canlı olup sürekli bir şeyleri sorgular ve kendi kendine sorular sorarak yanıtlar bulmaya çalışır. Bunun sonucunda da araştırır. Yapmış olduğu araştırmalar sonucunda da çeşitli sonuçlara ulaşır. Bilim de insanların bu sorgulama ve araştırmaları neticesinde ortaya çıkmıştır.

Sonuçları ne kadar iyi olursa olsun bilimsel bir çalışma yayımlanana kadar tamamlanmış olarak kabul edilmez. Dolayısıyla yapılan bir bilimsel çalışmanın değer kazanabilmesi, bilim dünyasında kabul görmesi için yayımlanması gerekir. Yeni edinilen bilgiler ancak ve ancak bu şekilde geçerlilik kazanır ve bilim dünyasına geçer.

Makale yazımı son derece titizlik gerektiren bir iştir. Zira yazılan bu makale bilim dünyasında kendine yer bulmak için yazılmaktadır. Dolayısıyla her bir aşamasında azami özen gösterilmesi gerekir. Bu bağlamda da yapılan bilimsel bir çalışmadan elde edilen sonuçları bilim dünyasına sunmak için yeterli bilgi ve donanıma sahip olmak gerekir. Bu nedenle de konuyla ilgili yapılmış olan çalışmaların ayrıntılı bir şekilde taranması ve temin edilmesi gerekir. Bu şekilde sağlam bir altyapı elde edilir.

Makale Hazırlama

Bilimsel bir makale genel hatlarıyla özet (abstract), giriş (introduction), materyal ve yöntem (Material and Method), sonuçlar (results), tartışma (discussion) kısımlarından oluşmaktadır. Bununla birlikte makalenin gönderileceği dergiye göre bu başlıklar değişiklik arz edebilir.

Özet kısmında çalışmanın amacı, çalışmada kullanılan yöntem ve çalışmadan elde edilen sonuçlar kısaca verilir.

Giriş kısmında konuyla ilgili kısa bir literatür bilgisi verilir. Bu kısım 1-2 sayfa kadardır. Giriş bölümü okuyucuyu sıkmayacak şekilde olmalı, okuyucuyu uyandırmayı amaçlayacak şekilde yazılmalıdır. Bununla birlikte abartılı ve taklitçi bir yazımdan uzak durulmalıdır.

Materyal ve yöntem kısmında çalışmada kullanılan materyaller ve yöntemler ayrıntılı bir şekilde verilir.

Sonuçlar kısmında yapılan bilimsel çalışmadan elde edilen sonuçlar ayrıntılı bir şekilde verilmelidir. Burada özellikle sayısal değerler varsa bunların yazımında çok dikkatli davranılmalıdır. Zira en ufak bir hata bilim dünyasına yanlış bilgi verilmesine yol açacaktır.

Tartışma kısmı makalenin en zor kısımlarının başında gelmektedir. Bu bölümde konuyla ilgili olarak yapılmış olan çalışmalar ile kendi yaptığınız çalışmadan elde edilen sonuçlar karşılaştırılır. Bu nedenle de geçmiş çalışmaların iyi bir şekilde taranmış olması ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçların iyi analiz edilmesi gerekir.

Çalışmanızdan elde edilen sonuçlar ile benzerlik ya da farklılık gösteren çalışmalar bu bölümde sunulur. Sonuçlar kısmında verilmeyen hiçbir sonuca tartışmada yer verilmemelidir. Tartışma kısmı gereğinden fazla uzatılmamalıdır.

Genel hatlarıyla yukarıdaki gibi bir içeriğe sahip olan makalelerin yazımında şekilsel olarak her derginin kendine has bir düzeni bulunmaktadır. Bu bağlamda makalenin gönderileceği dergilerin yazım kurallarına göre makale yazılır.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yapılan bir çalışmanın bilimsel olarak değer kazanması, diğer bir ifadeyle ziyan olmaması için makaleye dönüştürmek ve bunu da yayınlamak gerekir. Aksi takdirde yapmış olduğunuz tüm emek boşuna gidecektir. Bu bağlamda makalenizi çalışmanızın alanıyla ilgili olan bir dergiye göndermelisiniz. Bununla birlikte bu alandaki en iyi derginin makalenizi yollayacağınız en uygun dergi olmayacağını da aklınızda tutun.

Zor ve sıkıntılı bir süreç gibi görünse de insanın yapmış olduğu bir çalışmasını bilim dünyasına sunması ve dolayısıyla da adını bilim dünyasına yazdırması son derece gurur vericidir. Dolayısıyla da iyi bir bilim adamı olmak için bol bol çalışma yapmak ve bunları da makaleler yazarak bilim dünyasına sunmak gerekir.

Danışmanlık hizmetimiz; 5846 sayılı Fikri ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında danışmanlık hizmeti sunmaktır. İletişim araçlarından bizimle irtibata geçebilir, bundan sonraki süreçte danışman arkadaşlarımız sizlere en kısa sürede dönüş sağlayacaklardır. Danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için ekibimize iletişim bölümündeki formu doldurarak ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili en kısa zamanda sizlere dönüş yapılacaktır.

 

Tezprojedunyasi.com Menüler Hizmetlerimiz Bizi Takip Edin Güvenlik Belgeleri
Hakkımızda
İletişim
Hesabım
Yardım
Sipariş Ver
Hizmet Sözleşmesi
Çalışma Takip
Gizlilik Politikası
Teslimat ve İade
Mesafeli Satış Sözleşmesi
Online Destek (Ticket) Sistemi
 

 

 

 

 

 

 

Anasayfa
Hakkımızda
İletişim
S.S.S.
Hizmetlerimiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bitirme Tezi
Bitirme Projesi
Doktora Tezi
İstatistik Analiz
Literatür Tarama
MBA Tezi
Makale Hazırlama
Master Tezi
Proje Ödevi
Sunum Hazırlama
Tez Dizgi Hizmeti
Tez Ödevi
Tezsiz Yüksek Lisans Projesi
Sağlık ve Tıpta Uzmanlık Tezleri
Yüksek Lisans Tezi
Tezsiz Yüksek Lisans Projesi

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Google+
Instagram
YouTube

Abone Olmayı Unutma!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tez danışmanlığı tez hizmetleri ödev hazırlama danışmanlığı proje danışmanlığı bitirme ödevi danışmanlığı tez yazdırma tez hazırlama tez yazım fiyatları parayla tez yazdırma tez danışmanlık tez merkezi tez siteleri tez danışmanlığı tez hizmetleri tez yazdırma ücretleri tez fiyatları tez destek yüksek lisans tezi danışmanlığı doktora tezi danışmanlığı yüksek lisans tezi yazdırma doktora tezi yazdırma tez veri analizi tez hazırlanır tez yazılır Tıp İktisat Ekonomi İşletme Mühendislik Güzel Sanatlar Arkeoloji Jeoloji Edebiyat İngilizce İnşaat Mühendisliği Elektronik Mühendisliği Matlab Sosyoloji Makine Mühendisliği Felsefe Tarih Politika Uluslararası İlişkiler Eğitim bilimleri Sağlık Yönetimi Hemşirelik Beslenme Kimya Fizik Biyoloji Sinema Drama Pazarlama Ekonometri İnsan Kaynakları Istatistik SPSS Endüstri Gıda Ziraat Deprem Mühendisliği Osmanlı Tarihi Uluslararası İlişkiler Mekatronik Hukuk Ulaştırma Mühendisliği Çevre Mühendisliği Bilgisayar mühendisliği, Tüm programlama dilleri, Eğitim Bilimleri, İşletme, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Ekonomi-İktisat, İlahiyat, Tıp, Tıp-Hemşirelik Uzmanlık, İnşaat Mühendisligi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği , Endüstri Mühendisliği, Finans- Bankacılık, Çalışma Ekonomisi, Tarih, Felsefe, Sosyoloji, Medya-İletişim, Ziraat-Tarım, Arkeoloji, Biyoloji, Fizik, Kimya, Sanat Tarihi, Müzik ve Müzikoloji, Mimarlık Tezleri, Matlab Projeleri, Türk Dili Edebiyatı , Uluslararası İlişkiler Siyaset ve Politika , Ekonometrik Analiz ve Modelleme , SPSS İstatistik Analiz , Makine Mühendisliği, Kamu Yönetimi