Literatür Tarama

Literatür Kaynak Taraması Nasıl Yapılır

Bilimle, bilimsel çalışmalarla uğraşanlar (akademisyenler, yüksek lisans, doktora öğrencileri) yapacakları çalışmayla ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmak zorundadırlar. Yapacakları çalışmanın sağlam temellere oturması ve aynı zamanda o çalışmayla ilgili olarak doğru değerlendirmelerin yapılabilmesi için ayrıntılı bir literatür ve kaynak taramasının yapılması gerekir. Bilimsel çalışmaya başlarken önkoşul olan literatür ve kaynak taraması bilimsel çalışmaların ilk ve en önemli aşamalarından birisidir.

Ayrıntılı bir şekilde yapılmamış olan literatür ve kaynak taraması son derece önemli sorunlara yol açabilir. Konu hakkında detaylı bilgiye sahip olunmadan yapılan çalışmalar yanlış yorum ve değerlendirmelere yol açabilir ki bu da bir nevi bilimi aldatmak olarak görülebilir. Örneğin, yıllar önce başka bir çalışmada bulunmuş olan sonuç tesadüfen yapmış olduğunuz çalışmadan da elde edildiğinde literatür taramasını şayet tam yapmamışsanız yeni bulunmuş bir sonuç gibi yayınlamanıza yol açar ki bu tüm bilim dünyasına rezil olmanıza yol açabilir.

Bilim dünyası ortak bir takım olup çalışmaya başlanmadan önce literatür ve kaynak taramasını eksik yapılması halinde bir bakıma bu takımdan ayrı hareket edilmiş olunur. İyi bir literatür/kaynak taraması sayesinde o konu üzerine yapılan çalışmalardan haberdar olunur. Hangi alanda olursa olsun kişinin yaptığı işi sahiplenmesi ve o işin gerektirdiği kurallara göre davranması gerekir. Bilim dünyasında da literatür/kaynak taraması bilimsel çalışmaların özünü teşkil etmekte olduğundan bu hususu göz ardı edenlerin kendilerini geliştirmeleri ve kalıcı olmaları imkansızdır.

Literatür ve kaynak taraması oldukça sabır isteyen ve zaman alıcı bir süreçtir. Bununla birlikte konuyla ilgili yapılan çalışmalara nasıl ulaşılması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olunması gerekir. Zira tek yönlü yapılan taramalar araştırmacıyı sıkıntıya sokacaktır.

Bu nedenle de yapılacak olan çalışmayla ilgili bilimsel dergilerin yer aldığı “Sciencedirect, ulakbim, springer, pubmed” gibi sitelerin yanı sıra o konu üzerine yazılmış olan kitapların ayrıntılı bir şekilde taranması gerekir. Taramada genellikle hakemli dergiler kullanılmakla birlikte yapılacak olan çalışmanın temellerini kuvvetlendirmek için hakemsiz dergilerin, gazetelerin ve broşürlerin taranması da yararlı olacaktır.

Ancak, yapılacak olan çalışmada öncelikli olarak hakemli dergilerde yayımlanan çalışmaların kullanılmasının daha uygun ve inandırıcı olacağını da unutmamak gerekir.

Danışmanlık hizmetimiz; 5846 sayılı Fikri ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında danışmanlık hizmeti sunmaktır. İletişim araçlarından bizimle irtibata geçebilir, bundan sonraki süreçte danışman arkadaşlarımız sizlere en kısa sürede dönüş sağlayacaklardır. Danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için ekibimize iletişim bölümündeki formu doldurarak ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili en kısa zamanda sizlere dönüş yapılacaktır.

 

Tezprojedunyasi.com Menüler Hizmetlerimiz Bizi Takip Edin Güvenlik Belgeleri
Hakkımızda
İletişim
Hesabım
Yardım
Sipariş Ver
Hizmet Sözleşmesi
Çalışma Takip
Gizlilik Politikası
Teslimat ve İade
Mesafeli Satış Sözleşmesi
Online Destek (Ticket) Sistemi
 

 

 

 

 

 

 

Anasayfa
Hakkımızda
İletişim
S.S.S.
Hizmetlerimiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bitirme Tezi
Bitirme Projesi
Doktora Tezi
İstatistik Analiz
Literatür Tarama
MBA Tezi
Makale Hazırlama
Master Tezi
Proje Ödevi
Sunum Hazırlama
Tez Dizgi Hizmeti
Tez Ödevi
Tezsiz Yüksek Lisans Projesi
Sağlık ve Tıpta Uzmanlık Tezleri
Yüksek Lisans Tezi
Tezsiz Yüksek Lisans Projesi

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Google+
Instagram
YouTube

Abone Olmayı Unutma!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tez danışmanlığı tez hizmetleri ödev hazırlama danışmanlığı proje danışmanlığı bitirme ödevi danışmanlığı tez yazdırma tez hazırlama tez yazım fiyatları parayla tez yazdırma tez danışmanlık tez merkezi tez siteleri tez danışmanlığı tez hizmetleri tez yazdırma ücretleri tez fiyatları tez destek yüksek lisans tezi danışmanlığı doktora tezi danışmanlığı yüksek lisans tezi yazdırma doktora tezi yazdırma tez veri analizi tez hazırlanır tez yazılır Tıp İktisat Ekonomi İşletme Mühendislik Güzel Sanatlar Arkeoloji Jeoloji Edebiyat İngilizce İnşaat Mühendisliği Elektronik Mühendisliği Matlab Sosyoloji Makine Mühendisliği Felsefe Tarih Politika Uluslararası İlişkiler Eğitim bilimleri Sağlık Yönetimi Hemşirelik Beslenme Kimya Fizik Biyoloji Sinema Drama Pazarlama Ekonometri İnsan Kaynakları Istatistik SPSS Endüstri Gıda Ziraat Deprem Mühendisliği Osmanlı Tarihi Uluslararası İlişkiler Mekatronik Hukuk Ulaştırma Mühendisliği Çevre Mühendisliği Bilgisayar mühendisliği, Tüm programlama dilleri, Eğitim Bilimleri, İşletme, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Ekonomi-İktisat, İlahiyat, Tıp, Tıp-Hemşirelik Uzmanlık, İnşaat Mühendisligi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği , Endüstri Mühendisliği, Finans- Bankacılık, Çalışma Ekonomisi, Tarih, Felsefe, Sosyoloji, Medya-İletişim, Ziraat-Tarım, Arkeoloji, Biyoloji, Fizik, Kimya, Sanat Tarihi, Müzik ve Müzikoloji, Mimarlık Tezleri, Matlab Projeleri, Türk Dili Edebiyatı , Uluslararası İlişkiler Siyaset ve Politika , Ekonometrik Analiz ve Modelleme , SPSS İstatistik Analiz , Makine Mühendisliği, Kamu Yönetimi